Thursday, January 4, 2007

Zwyczaje

W Irlandii za sport narodowy uważa się Hurling. Pierwsze zapisy na jej temat pochodzą z XIV wieku. Każde hrabstwo irlandzkie posiada swoją drużynę. Przez cały sezon rogrywają one mecze pomiędzy sobą. W 2006 roku mistrzem została drużyna hrabstwa Kilkenny.
ZASADY GRY:
Każda drużyna składa się z piętnastu graczy: bramkarza, 6 obrońców, 2 pomocników i 6 napastników. Pole ma wymiary 140m na 80-90m. Mecz trwa 70 minut i dzieli się na dwie połowy. Kij robi się z drzewa jesionowego; ma on 64-97 cm. Piłka jest ze skóry i ma średnicę 65 mm.

W czasie meczu gracze atakują bramkę przeciwnika i chronią swoją własną. Piłkę można chwytać w rękę, kopać lub przenosić na kiju. Jednak po czterech sekundach lub czterech wykonanych przez posiadacza piłki krokach, musi być podana dalej.